SİİRT FISTIĞI

Siirt fıstığı, iri tanelere sahip olan genellikle kuru yemiş olarak tüketilen bir fıstık çeşididir. Tatlı yapımında kullanılmaktan ziyade,  daha çok kuru yemiş olarak tüketilmesinin en büyük nedeni,  içerdiği yağ ve karbonhidrat değerlerinin insan sağlığı için yeteri miktarda barındırmasıdır. Başka bir değiş ile Siirt fıstığı tüketen bir insan diğer fıstık türlerine nazaran bir oturuşta çok daha fazla fıstık tüketebilir.


Siirt fıstığı
çok zorlu bir hasat sürecinden geçer. Eylül ayı itibari ile Siirtli çiftçiler büyük emek ve uğraştan sonra fıstık ağaçlarından fıstıkları toplamaya başlarlar. Daha sonra Siirt fıstığı taneleri fabrikalarda ayıklanarak yaprak ve dallardan temizlenir. Bu işlemi takip eden bir diğer işlem ise kabukların ayrılmasıdır. Yeşil kabukların dan ayrılan Siirt fıstığı genellikle evlerin damlarına serilip kurutulma işlemine tabi tutulur. Siirt fıstığı için en son aşama sıcak fırınlarda kavurma ve tuzlama işlemidir. Bu işlemlerin her biri itina ile yapılmaktadır.

Siirt fıstığı bu geçirdiği evrelerden sonra tüketilmeye hazır bir duruma gelir. Bazen sevdiğiniz bir filmi veya spor müsabakasını izlerken çok lezzetli olan Siirt fıstığını tüketirken vermiş olduğu lezzetin hangi zorlu aşamalardan size ulaştığını hayal edebilirsiniz.


Siirt FıstığıFaydaları

Siirt fıstığının, insan sağlığına bilimsel olarak kanıtlanmış birden fazla faydası vardır. İri tombul tanelere sahip eşsiz lezzeti olan bu kuruyemiş’in düzenli tüketilmesinde bilim adamlarının olumlu görüşleri vardır.
Bizler de sizlere bu faydalardan bazılarını maddeler halinde sıralamak istedik.

  • Siirt fıstığı,  100 gr tüketildiğinde ortalama 131 mg kalsiyum ihtiyacını tek başına giderebilir.
  • Siirt fıstığı,   B, B1, B6,  A, C, E, vitaminleri açısından önemli bir zengin içeriğe sahiptir.
  • Siirt fıstığı tüketen gebe bir bayan, fıstığın içerdiği 230 ıu A vitamini sayesinde anne karnındaki çocuğun gelişimi yönünden pozitif bir katkı sunmaktadır.

Siirt fıstığı adeta bir enerji deposudur. Özellikle spor ve cinsel aktivite öncesinde tüketilmesi durumunda insanın enerji ihtiyacının büyük bir bölümünü tek başına karşılar. Kalp damar hastalıkları, kemik ve diş sağlığı, adale yetmezliği, kan yapımında, uykusuzluk gibi daha birçok hastalığın önlenmesi açısından bağışıklık sistemini güçlendirir.

Siirt FıstığıSiparişi Nasıl Verebilirim?

Siirt fıstığı siparişi vermek için internet sitemizde yer alan iletişim formunu doldurarak bizlere ulaşmanız mümkündür. Kendi bahçelerimize ait olan tamamı doğal ve organik olarak üretilen eşsiz lezzetteki bu kuru yemişe sizler de çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. İstediğiniz miktardaki Siirt fıstığı siparişiniz çok tiziz bir şekilde hazırlanıp adresinize gönderilmektedir. Üstelik Türkiye’nin her yerine kapıda ödeme sistemi ile ulaştırmaktayız.