SIKÇA SORULANLAR

Siirt Fıstığıʼnın Özellikleri Nedir?

Siirt Fıstığı, olgun taneleriyle Antep fıstığından çok farklı olan Siirt Fıstığı kalorisi değeri bakımından yeri apayrıdır. Günlük kavrulmuş Siirt fıstığı yenilmesi halinde kötü kolesterol LDL %12 oranında düştüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kan glikozu yüzde 10 oranında düştüğü ve şeker hastalığına karşı koruyucu etki yaptığı hususları tespit edilmiştir. Zengin demir ve B vitamini ve kalsiyum içeriği nedeniyle Siirt Fıstığının kansızlık hastalığını önlediği, kilo alımına sebep olmadığı ve yüksek antioksidan içeriği nedenleriyle bazı kanser türlerine çok iyi geldiği tespit edilmiştir.

Siirt Fıstığı Kilo Yapar mı?

Siirt fıstığı özellikleri Antep fıstığı gibi yağlı ve kalorili değildir. Bir çok benzer kuruyemişler kadar kalori içermediği anlaşılmıştır. Uzmanlar 100 gram Siirt fıstığı 500 kaloriye denk geldiğini belirtmektedirler. Siirt fıstığının fazla kalori içermemesi ve bir miktar tüketilmesi halinde tokluk hissi yarattığı bilinmektedir. Siirt Fıstığının içerdiği yağın beden tarafından tamamen emilmemesi nedeniyle vücut sağlığı korunur. Bir kısım uzman tarafından yapılan araştırmalarda zaten Siirt fıstığının hücreleri tarafından emilmediğini göstermiştir. Hakeza Siirt fıstığının tüketici dostu olduğu bilinmektedir. Hakeza Siirt fıstığını açarken harcadığımız enerji, Siirt fıstığından almış olacağımız %41 oranında kullanmamız anlamına gelmektedir.

Siirt Fıstığı Faydaları Nelerdir?

Büyük bir protein deposu yapısına sahip olan Siirt Fıstığında A, E, C, B, B1 ,B6 vitaminleri yönlerinden zengin bir besin deposu içeriğe sahiptir. Siirt Fıstığı en güzel bir tabirle insan vücudu ile dosttur. Ruhsal yönden ve Fiziksel yön açıdan insana enerji sağlar. Kan içerisindeki yağ kolesterol dengesini sağlar. Siirt Fıstığı içerisinde yer alan kalsiyum ve fosfor kan basıncının düzelmesi etkisine sahiptir. Kemik ile Diş sağlığı açısından önem arz etmektedir. 

Antep Fıstığı ve Siirt Fıstığı Arasındaki Fark Nedir?

Türkiye’de fıstık denildiğinde akla ilk olarak Antep fıstığı gelir. Çünkü Antep fıstığının reklamı çok iyi yapılırken Siirt fıstığının tanıtımı ve reklamı gerektiği kadar iyi yapılmamıştır. Dolayısı ile insanlar fıstık denildiğinde hemen Antep fıstığına yönelmektedir. Ancak Siirt fıstığı da oldukça kalitelidir.Antep fıstığı ile Siirt fıstığı arasındaki en önemli fark, şekil olarak birbirlerinden farklı olmalarıdır. Siirt fıstığı, Antep fıstığına göre daha iri ve olgundur. Antep fıstığı ise Siirt fıstığına göre daha küçük ve silindir şekline daha çok benzemektedir. Ayrıca Siirt fıstığının rengi, Antep fıstığına göre biraz daha açıktır.

Siirt Fıstığı Üretimi Nasıl Olur?

Siirt fıstığı adı üzerinden bilindiği gibi Siirt ilinde yetiştirilmektedir. Güneydoğu Anadolu bölgesinin Siirt ilinde yetiştirilen fıstık, hem fiziki hem de lezzeti açısından diğer fıstıklara göre çok daha farklıdır. Siirt fıstığını bu kadar lezzetli ve ayrıcalıklı kılan özelliği ise Siirt ilinin iklim türüdür. Fıstık veren ağaçlar genellikle sıcak iklime karşı daha olumludur. Siirt ilinin iklimi diğer illerimize nazaran daha sıcak geçmektedir. Siirt ilimizde nem oranı diğer illere nazaran çok düşük değere sahip olmasıyla birlikte, tam neticesinde Siirt fıstığı üretiminin ortamını oluşturmaktadır.

Siirt Fıstığının Saklama Koşulları ve Şartları Nelerdir?

Bu lezzetin devam etmesi için satın aldığınız fıstığın saklama koşulu mutlaka düzenli olmalıdır. Hepinizin bildiği üzere kuru yemişlerin saklama koşulu sadece poşetin ağzını bağlamaktır. Oda sıcaklığı uygun olan bir yerde muhafaza edilen kuru yemişler uzun süre kalmasına rağmen aynı lezzeti verirken, Siirt fıstığı için daha farklı önlemler almak şarttır.
Serin oda sıcaklığında bırakılması fıstığın daha çok tazeliğini korumasında yardımcı olacaktır. Dilerseniz buzdolabına bırakabilirsiniz. Çünkü Siirt fıstığı diğer kuru yemişlere göre daha hızlı küflenmektedir.

Siirt Fıstığı Fiyatı Neden Pahalı?

Zor iklim koşullarında yetişen Siirt fıstığı diğer fıstıklara göre daha pahalı fiyata satılmaktadır. Bunun nedeni açık ve nettir. Siirt fıstığı daha dolgun ve iri bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda lezzeti açısından diğer fıstıklara göre daha lezzetli ve doyumsuzdur. Antep fıstığına göre kıyaslanırsa Antep fıstığını bir avuç tüketmek yeterli olurken, Siirt fıstığı 4-5 avuç kadar yenilse de lezzetine doyum olmamaktadır. Söylediğimiz gibi fiyatının  pahalı olmasının asıl sebepleri iklim koşullarında zor yetiştirilmesi ve lezzeti açısından oldukça daha değerli olmasından kaynaklanmaktadır.

Siirt Fıstığı Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Günümüzde Siirt fıstığı satışı her bölgede yapılmaktadır. Siirt fıstığı 3 kaliteye sahip olduğundan dolayı satıcılar dilediği kaliteyi satışa sunabilmektedir. Bu nedenle müşteriler gördükleri ucuz değerdeki Siirt fıstığını satın alırken aldıkları kalite 2 veya 3. kalite olabilmektedir. Eve götürüp açıp yerken zor tüketimine ve bayatlığına maruz kalabilmektedirler. Şöyle açıklayabiliriz ki; Siirt fıstığı satın alırken mutlaka kalitesi 1. sınıf olmasına özen göstermelisiniz. Satın alacağınız 2. veya 3. kalite fıstığı hiçbir şekilde kolay ve rahatlıkla tüketemezsiniz. En rahat ve doyumsuz tüketilen kalite 1. sınıf olanıdır. Müşterilerimiz tarafından da en çok tercih edilen 1. sınıf ana çatlak Siirt fıstığıdır. Kolay açılan ve doyumsuz bir lezzete sahip olan 1. sınıf Siirt fıstığı satın almanız sizler için daha yararlı olacaktır. 1. kalite olan fıstık 2. ve 3. kalite sınıflara göre fiyatı daha pahalıdır.